logo
image 01
image 02
image 03
NYHED - Kvalitetshus med fantastisk beliggenhed
Kranken 2, Tornby, 9850 Hirtshals
Fantastisk sommerhus med sublim havudsigt

Her har vi en ejendom med en wow-udsigt - man kan følge skibstrafikken omkring Hirtshals havn, og samtidig ligger man fuldstændig fredeligt  med et herligt vue over fredet natur. Derfor er huset også indrettet med masser af vinduer mod nord og vest - sommerens solnedgange kan nydes fra terrassen, eller udestuen, hvis der er for meget vind. Man behøver ikke gå ned til stranden for at se solen gå ned i vandet.

Vi befinder os i Nørre Tornby, som er sommerhusområdet, der strækker sig fra Hirtshals' bygrænse og ned forbi Tornby Strandvej. Her ligger sommerhusene spredt i området, der skråner svagt nedad mod vandet, så der er rigtig mange huse, der har havudsigt. Der er knapt 500 meter at gå til stranden, så det behøver ikke tage mange minutter. Der er masser af shoppingmuligheder og aktiviteter i Hirtshals og omegn, og især Nordsøen Oceanarium tiltrækker mange turister. På Hirtshals Museum skal man huske at tage en flaske Brøndums snaps med, så har man en flaske Hirtshals Bjæsk med hjem. Der er oplevelser til masser af ferier, for hele Nordjylland ligger åben og venter bare på nye gæster.


Grunden er en vedligeholdelsesfri naturgrund med en indkørsel med granitskærver og et mindre område til parkering. Der er en smule buske her og der, men intet, der forstyrrer udsigten. Der er flere stier ned gennem området til stranden, og det er absolut den nemmeste vej.


Huset er i sortmalet træværk med hvide døre og vinduer. Taget er et listepaptag med hvide udhæng og zinktagrender. Ved entréen er der en delvist indhegnet terrasse mod syd og mod nord er der en åben terrasse mod vandet og udsigten. Inden døre er der lofter til kip og den specielle tagkonstruktion giver et imponerende lysindfald. opholdsstuen, der ligger længst mod vest, er hævet 2 trin over resten af huset for at give en bedre udsigt - og den er da også formidabel. Der er 3 soverum i huset med i alt 7 sovepladser. Dertil er der over et af værelserne indrettet en hems til leg og ophold. I entréen er der en niche hvor vaskemaskine og tørretumbler fint er placeret.


Huset udlejes gennem Sol og Strand med husnummer 10-6088. Der bør være et indtjeningspotentiale i omegnen af 200.000 ved fuld udlejning.

Ejendommen indbargte kr. 191.000,- i lejeindtægt til ejer, i 2025

Økonomi
Pris
4.695.000 kr.
Udbetaling
235.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
26.156 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
20.693 kr.
Ejerudgifter pr. md.
2.782 kr.
Heine Bøgeskov Madsen
Ejendomsmægler
Nyeste

Bemærk, hvis du bestiller fremvisning: Vores beskedsystem arbejder desværre ikke i døgndrift. Hvis du har bestilt en fremvisning, men ikke fået den bekræftet, så har vi ikke haft den nødvendige tid til at finde en mægler til opgaven.
Hvis du i stedet ringer os op for at aftale en fremvisning, så vil der altid være en, der ringer tilbage til dig.